Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Jakie pierwsze kolczyki dla dziecka? Poradnik

Zamieszczono:  Komentarze Komentarze:  0 favorite Wyświetlenia:  69254

Przekłuwanie uszu dzieciom budzi spore kontrowersje. Niektóre mamy decydują się na taki zabieg w okresie niemowlęcym, inne idą do salonu, kiedy dziecko kończy rok lub nawet dwa latka, a są i takie, które czekają do momentu, w którym ich pociecha świadomie sama zdecyduje się na taki krok. Jaka by nie była, jest to zawsze indywidualna decyzja rodziców. Najważniejsze jest bowiem odpowiedzialne podejście do tego tematu. Decydując się na wykonanie takiego zabiegu, należy przede wszystkim mieć świadomość tego, jakie kolczyki dla dzieci wybierać, aby były w pełni bezpieczne oraz jak odpowiednio dbać o świeżo przekłute uszy. Mamy nadzieję, że nasz poradnik da Ci odpowiedzi na pytania, kiedy i na jakie kolczyki dla małej dziewczynki się zdecydować.

Kiedy pierwsze kolczyki dla dziewczynki?

Niestety nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, kiedy kolczyki dla dziecka. Za wykonaniem tego zabiegu w okresie niemowlęcym przemawia fakt, że tak maleńkie dziecko nie będzie pamiętać bólu. Ponadto niemowlaki są bardzo do siebie podobne i czasem ciężko jest osobom postronnym stwierdzić, czy mają do czynienia z chłopcem, czy dziewczynką, dlatego też niektóre z mam, aby zaakcentować, że ich pociecha jest dziewczynką, decydują się na przekłucie uszu. 

Mamy, które stoją po drugiej stronie barykady, twierdzą natomiast, że przekłucie uszu niemowlakowi jest zbyt ryzykowne i zupełnie niepotrzebne. Głównym argumentem jest to, że takie maleństwo większość czasu spędza w pozycji leżącej, kręcąc się i często obracając, co może doprowadzić do zaplątania się kolczyka w kocyk lub zaczepienia o prześcieradło. U tak małych dzieci ciężko jest również odpowiednio pielęgnować naruszone miejsce. A gdy jakimś cudem kolczyk wypadnie z ucha niemowlaka, istnieje duże prawdopodobieństwo jego połknięcia. Jest też kwestia, o której rzadko się wspomina, ale Twoje dziecko w przyszłości po prostu może nie przepadać za noszeniem tego typu biżuterii. Z kolei w przypadku starszych dzieci istnieje ryzyko, że zabieg na pozór świadomy może skończyć się przebiciem tylko jednego ucha. Po zrobieniu jednej dziurki wystraszone dziecko za żadne skarby może nie dać zrobić sobie drugiej. 

Jedno jest pewne, niezależnie czy mówimy o przekłuciu uszu niemowlakowi czy świadomej dziewczynce, ostateczna decyzja zawsze należy do rodziców i ich ocenianie i komentowanie jest nie na miejscu. Powiemy tylko, że zgodnie z rekomendacją Amerykańskiej Akademii Pediatrii przekłucie uszu powinno nastąpić w momencie, w którym dziecko samodzielnie będzie w stanie zadbać o gojącą się ranę.

Jakie pierwsze kolczyki dla dziecka? Czym kierować się przy ich wyborze?

Jeśli zdecydowałaś się przebić uszy swojej córce, to powinnaś wiedzieć, że oprócz starannie przeprowadzonego zabiegu w sterylnych warunkach istotną rolę dla bezpieczeństwa Twojego dziecka odgrywa odpowiednia para kolczyków. Czym się taka charakteryzuje?

Wybierając pierwsze kolczyki dla dziecka, zwróć uwagę na takie elementy jak:

  • materiał, z którego wykonane są kolczyki – pierwsze kolczyki dla dziecka powinny być wykonane ze szlachetnego materiału, który minimalizuje ryzyko alergii oraz przyspiesza proces gojenia się rany. Najlepiej więc sprawdzą się złote kolczyki lub te wykonane ze srebra. Możesz zdecydować się również na takie, które częściowo pokryte są kolorową emalią. Zazwyczaj znajduje się ona w miejscach, które nie mają bezpośredniej styczności z raną, dlatego również są bezpieczne i dodatkowo stanowią przedmiot pożądania małych dziewczynek;
  • rodzaj zapięcia – zwróć uwagę na kolczyki dla dzieci z bezpiecznym zapięciem. Do takich należą przede wszystkim sztyfty, ale również kolczyki z angielskim zapięciem lub zamkniętym biglem. W przypadku niemowląt ze względu na niewielkie rozmiary sprawdzi się sztyft, ale angielskie zapięcie już niekoniecznie. To poleca się starszym dziewczynkom, bo stanowi solidne zabezpieczenie przed zgubieniem kolczyków podczas intensywnych zabaw w szkole czy na podwórku. W przypadku sztyftu warto zwrócić również uwagę na długość bolca, ponieważ zbyt długi może się podczas snu wbijać w delikatną skórę dziecka;
  • wielkość – im mniejsze, prostsze i bardziej przylegające do ucha kolczyki, tym lepiej. Absolutnie nie należy dzieciom kupować długich, wiszących modeli. Wszelkie odstające elementy stanowią zagrożenie – kolczyk może zostać zerwany podczas zabawy, zahaczyć o sweter lub sprawiać dyskomfort w trakcie snu;
  • ciężar – kolczyki muszą być lekkie i wygodne i nie naciągać delikatnego płatka ucha dziecka. Zrezygnuj więc z mocno zdobionych kolczyków, bowiem każdy dodatek będzie bezpośrednio wpływał na ciężar kolczyków.

Jakie kolczyki dla dziecka po przekłuciu uszu?

Bezpośrednio po przekłuciu uszu zakłada się tzw. kolczyki lecznicze. Pod tą nazwą kryją się różnego rodzaju materiały, od stali chirurgicznej, przez bioplast, tytan leczniczy, plastik leczniczy po złoto i srebro. Najbezpieczniejsze wydają się te ostatnie kruszce, jednak najczęściej kolczyki srebrne lub złote zawierają w sobie domieszki innych metali, które mogą uczulać. Warto więc w tej sytuacji poszukać produktu z jak najmniejszą możliwą ilością domieszek. Bardzo często kolczyki lecznicze są zawarte w kosztach usługi, warto jednak upewnić się, z jakich dokładnie materiałów zostały wykonane proponowane modele i jeśli nie spełniają wymogów bezpieczeństwa, należy zakupić inną parę na własną rękę.

Kolorowe srebrne i złote kolczyki dla dziecka

Jeżeli Twoja pociecha już jest na tym etapie, że ma swoje wymagania, co do wyglądu swoich kolczyków i koniecznie chce być posiadaczką kolorowej biżuterii, to najlepszym rozwiązaniem są złote lub srebrne kolczyki, które częściowo pokryte są kolorową emalią. Pokrywa ona tylko część kolczyków, dzięki czemu nie ma bezpośredniego kontaktu z delikatną skórą dziecka. Barwne kwiatuszki, zwierzątka czy serduszka to najpopularniejsze motywy wśród młodych dam.

Pierwsze kolczyki dla dziecka – gdzie wykonać zabieg przekłuwania uszu?

Pierwszym miejscem, które przychodzi na myśl, gdy chcesz przekłuć swojej pociesze uszy, jest salon kosmetyczny. Niestety nie jest to najlepszy wybór. Uszy powinno się zawsze przekłuwać u profesjonalnego piercera, którego najszybciej znajdziesz w studiach tatuażu i piercingu. Jest to specjalista, który w przeciwieństwie do wielu kosmetyczek, wie, w jaki sposób należy przeprowadzić zabieg, aby wykonać dziurkę, nakłuwając ucho, a nie doprowadzając do rozerwania się tkanki, czym niestety kończy się większość wizyt w salonie kosmetycznym. Niemniej jednak żaden szanujący się piercer nie podejmie się przekłucia ucha niemowlakowi i dzieciom poniżej 8. roku życia.

Jak wygląda przekłuwanie uszu u dzieci?

Jeżeli do tej pory byłaś przekonana, że najlepszym miejscem do przekłucia uszu Twojej córce będzie salon kosmetyczny, to zapewne też wybór przeprowadzenia takiego zabiegu za pomocą pistoletu był dla Ciebie naturalną decyzją. Niestety pistolet, mimo że wydaje się szybką i wygodną formą, nie jest tak bezpieczny i higieniczny, jak igła. Ze względu na posiadane elementy plastikowe nie może on być poddany pełnej sterylizacji, tym samym stając się idealnym siedliskiem dla wszelkich wirusów i bakterii. Ponadto bardzo często pistolet powoduje rozerwanie tkanki, co będzie wiązać się z dłuższym procesem gojenia. Bezpieczny zabieg przeprowadzany jest przez doświadczonego piercera za pomocą igły i jednorazowych narzędzi. Za pomocą szczypiec przytrzymuje on ucho i po dezynfekcji przekłuwa jego płatek jednorazową igłą z wenflonem. Następnie igła jest usuwana, a w uchu pozostaje rurka, za pomocą której wkładany jest kolczyk. Niektórzy twierdzą, że oprócz tego, że jest to bezpieczniejszy zabieg to również mniej bolesny niż ten wykonany za pomocą pistoletu.

Pierwsze kolczyki dla dzieci – jak należy pielęgnować uszy po przekłuciu?

Kolczyki, które zostały umieszczone w uchu Twojej pociechy w trakcie zabiegu, nie powinny być wyciągane przez pierwsze 6 tygodni. W przeciwnym razie dziurka może zarosnąć i niezbędne będzie powtórzenie całego procesu. Należy jednak regularnie poruszać i obracać kolczyk w uchu, aby uniknąć powstawania zrostów. W miarę możliwości pilnuj dziecko, aby nie dotykało uszu, co jest praktycznie niemożliwe do osiągnięcia w przypadku niemowlaków. Ważna w tym czasie jest higiena rąk, szczególnie przed zabiegami pielęgnacyjnymi. Na rynku dostępne są również specjalne płyny do przemywania tego typu ran, przyspieszające gojenie się, ale równie dobrze można używać do tego wody utlenionej.

Przez pół roku od zabiegu zalecane jest noszenie kolczyków sztyftów, a dopiero po tym czasie można zamienić na kolczyki z innym zapięciem na przykład angielskim lub typu bigiel. Ponadto przez pierwsze tygodnie, zrezygnować należy z kąpieli w basenie czy morzu, a także ograniczyć czas kąpieli w wannie.

Czy wiesz już, jakie pierwsze kolczyki dla dziewczynki wybrać?

Wiesz już, jakie kolczyki dla małej dziewczynki wybrać i gdzie wykonać zabieg przekłuwania uszu, aby był w pełni bezpieczny dla Twojej pociechy. Niezależnie, czy jesteś mamą niemowlaka, dwuletniej dziewczynki czy ośmioletniej panienki, to ostateczna decyzja dotycząca wykonania tego zabiegu na pewno wiąże się dla Ciebie z dużymi emocjami. Najważniejsze jest to, aby decyzja nie była podyktowana aktualną modą czy opiniami innych mam. Natomiast, kiedy decyzja jest już podjęta, zadbaj o piękne złote kolczyki dla dzieci, kierując się przy wyborze naszymi wskazówkami.

 

Komentarze

Nikt nie dodał komentarza

Zostaw swój komentarz
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Pazdziernik Listopad Grudzień