Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

person Autor:  Ergold list W:  Główna Zamieszczono:  Komentarze Komentarze:  0 favorite Wyświetlenia:  32930

“Wyjdziesz za mnie?” – to chyba jedno z najważniejszych pytań, jakie może zadać mężczyzna i zarazem jedno z najbardziej wyczekiwanych przez większość kobiet. Oświadczyny są nie tylko wyjątkowym momentem w życiu każdej dziewczyny, ale także przyszłą obietnicą wspólnego życia. Ile par, tyle pomysłów na zorganizowanie tego wydarzenia. Jest jednak element, który łączy wszystkich przyszłych małżonków – pierścionek zaręczynowy. Aby nic nie zaburzyło magii tego wyjątkowego dnia, warto zawczasu upewnić się, na którą rękę zakłada się pierścionek zaręczynowy i na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy przed i po ślubie.

Historia pierścionka zaręczynowego

Zanim odpowiemy na pytanie, na której dłoni nosi się pierścionek zaręczynowy, chcemy zapoznać Cię z jego historią, która rozpoczęła się już w starożytnym Egipcie. Wtedy też mężczyźni obdarowywali wybranki swojego serca pierścionkiem stworzonym ze zwykłego drutu. Ten prosty gest miał symbolizować nieskończoność i wieczność. Mimo że dzisiejsze pierścionki zaręczynowe wykonane są z o wiele bardziej szlachetnych materiałów, to symbolika pozostaje niezmienna.  

Tradycję tę kontynuowali również starożytni Rzymianie oraz Grecy, którzy swoje dowody miłości wykonywali z metalu. To właśnie Grecy rozsławili noszenie pierścionków zaręczynowych na serdecznym palcu lewej dłoni. Tłumaczyli ten wybór przechodzącą w tym miejscu żyłą, kierującą się prosto do serca. Potem Rzymianie nazwali ją „vena amoris”, czyli „żyła miłości”. Jednak to dopiero epoka odrodzenia i słynne zaręczyny Marii Burgundzkiej – księżnej Luksemburga i Burgundii z arcyksięciem Maksymilianem Habsburgiem, upowszechniły ten zwyczaj. Z kolei w tradycji kościoła katolickiego pierścionek jako obietnica zaślubin pojawił się w XIII wieku. Wprowadził go papież Innocenty III, który nie tylko uczynił ten przedmiot symbolem miłości dwojga ludzi i obietnicą wspólnego życia, ale także wydłużył okres narzeczeństwa, co pozwalało parom lepiej się poznać.

Dziś najchętniej kupowane są złote pierścionki lub pierścionki z białego złota, ozdobione kamieniami szlachetnymi, najczęściej diamentami. 

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy?

Zgodnie z obecną tradycją mężczyźni zakładają pierścionki zaręczynowe na palcu prawej dłoni swoich wybranek. Niesie to za sobą znaczenie symboliczne –  to prawą dłoń podaje się małżonkowi, podczas składania przysięgi małżeńskiej. Ma to również swoje historyczne konotacje. Do 1864 roku kobiety w Polsce, na wzór zapoczątkowanej przez Greków tradycji, nosiły pierścionki zaręczynowe na lewej dłoni. Zmieniło się to po powstaniu styczniowym, kiedy to polskie kobiety na znak żałoby po przegranym powstaniu i solidarności z tymi, których mężowie już nie wrócili, zaczęły nosić pierścionki zaręczynowe tak, jak wdowy - na lewej dłoni. Prawda jest jednak taka, że to, gdzie nosić pierścionek zaręczynowy, jest kwestią indywidualną. Niektóre kobiety po ślubie zostawiają ten atrybut narzeczeństwa na prawej dłoni i noszą razem z obrączką na serdecznym palcu, z kolei inne po ślubie przekładają go na lewą rękę. 

Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy?

Palec, na który zakłada się pierścionek zaręczynowy, nie przysparza już tylu wątpliwości. W praktycznie każdym kraju noszony jest przez kobiety na palcu serdecznym, czyli czwartym z kolei, znajdującym się najbliżej małego palca. Nawet w przypadku, gdy pierścionek zaręczynowy zmienia swoją lokalizację i jest przekładany na lewą rękę, to nadal powinien znajdować się na palcu serdecznym. 

Na której dłoni i na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy przed ślubem?

Oświadczyny to moment dość stresujący dla każdego mężczyzny, dlatego może zdarzyć się tak, że przyszły małżonek może się pomylić, wkładając na palec swojej ukochanej pierścionek zaręczynowy. Na którą rękę powinien zatem włożyć ten krążek, aby było to zgodne z obowiązującymi w Polsce tradycjami? W tym przypadku nie ma żadnych wątpliwości – w dniu oświadczyn pierścionek wsuwa się na palec serdeczny PRAWEJ dłoni, czyli odwrotnie niż w wielu innych  europejskich krajach. Tak jak zostało to już wspomniane, ma to swoje uwarunkowania historyczne oraz zakorzenione jest w normach kulturowych – to prawą ręką się witamy, wykonujemy znak krzyża, podpisujemy ważne dokumenty. Ciekawostką jest fakt, że zgodnie z polską tradycją przyszła małżonka po założeniu na palec pierścionka, powinna zacisnąć dłoń. Ma to na celu zapewnić trwałość związku i zapewnić szczęście. 

Na jakim palcu nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie?

W tym przypadku nie chodzi o to, na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy, bo zawsze jest to palec serdeczny, ale o to, na którą rękę pierścionek zaręczynowy zakładać po ceremonii zaślubin. Przyjęło się, że w dniu ślubu pierścionek zaręczynowy ustępuje miejsca obrączce. W tym celu przekłada się go na palec serdeczny lewej dłoni. Jednak wiele kobiet decyduje się nosić razem na prawej dłoni zarówno obrączkę, jak i pierścionek zaręczynowy.  

Jak nosić więc takie połączenia, aby wyglądało spójnie i elegancko? Przede wszystkim warto już na etapie wyboru pierścionka zaręczynowego zasygnalizować swojemu ukochanemu, że zamierza się go nosić razem z obrączką. Wybór powinien paść na prosty w podstawie pierścionek z pojedynczym kamieniem. Do takiego pasować będzie niemal każda obrączka. Im bardziej ozdobny pierścionek, tym bardziej prosta i surowa powinna być obrączka. Dobrze, gdyby oba dodatki reprezentowały podobny styl, dzięki czemu będą wyglądać spójnie. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest więc postawienie na proste, klasyczne modele. Noszenie pierścionka i obrączki na jednej dłoni to nie tylko wygoda, ale również możliwość noszenia dodatkowych ozdób na drugiej dłoni. Jeśli więc wahasz się, czy można nosić pierścionek zaręczynowy na lewej ręce, to uspokajamy Cię, że jak najbardziej. Co więcej, niektóre z Pań decydują się na noszenie pierścionka zaręczynowego zawieszonego na łańcuszku i rzadziej – na bransoletce. 

Na którym palcu pierścionek zaręczynowy nosi się w innych krajach?

Zdecydowana większość kobiet na świecie w dniu oświadczyn zakłada pierścionek zaręczynowy na serdeczny palec lewej dłoni, w której jak wierzono w starożytnej Grecji, umiejscowiona była żyła przewodząca krew do serca, którą potem Rzymianie określili mianem vena amoris. Polska jest więc jednym z krajów, który stanowi odejście od tej zasady. Zatem, gdzie nosi się pierścionek zaręczynowy w poszczególnych krajach?

Gdzie pierścionek zaręczynowy nosi się na lewej ręce?

Pierścionek zaręczynowy na dłoni lewej noszą m.in. mieszkanki Włoch, Hiszpanii, Francji, Czech, Węgier, Anglii, a także Afryki, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe, na Węgrzech kobiety nie otrzymują pierścionka zaręczynowego, a jedynie obrączkę, która po prostu w dniu ślubu przekładana jest z lewej dłoni na prawą. Z kolei w krajach skandynawskich Panie otrzymują w dniu oświadczyn obrączkę, do której w dniu ślubu dokładana jest druga identyczna. 

Pierścionek zaręczynowy na palcu prawej ręki – w jakich krajach?

Gdzie się nosi pierścionek zaręczynowy na prawej dłoni? Podobnie jak w Polsce pierścionki zaręczynowe noszą Rosjanki, Niemki, Austriaczki oraz Japonki. 

Pierścionek zaręczynowy – która ręka w przypadku dwóch różnych kultur?

A co w przypadku par, w których małżonkowie pochodzą z różnych kultur, w których są odmienne tradycje związane z tym, na której ręce pierścionek zaręczynowy powinno się umieścić? Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie zastosować się do zasad i tradycji kraju, w którym odbywa się uroczystość i w którym się na co dzień żyje. Ważne, aby była to nie tylko wspólna decyzja małżonków, ale także rozwiązanie, które będzie dla Ciebie wygodne. To w końcu kobieta codziennie nosi ten symbol miłości i obietnicę wspólnego życia na palcu. 

Na której ręce nosi się obrączkę i pierścionek zaręczynowy? Podsumowanie

Wiesz już, że pierścionek zaręczynowy w okresie narzeczeństwa powinnaś nosić na prawej dłoni, a po ślubie możesz przełożyć go na lewą rękę lub zostawić na prawej. Pamiętaj jednak, że oświadczyny to moment przepełniony emocjami, ale również stresem. Jeśli Twój ukochany i Ty pogubicie się, na którą rękę i na który palec powinien być założony ten symbol miłości, to nic się nie stanie. Sztywne zasady i tradycje dotyczące tego, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy, nie powinny przyćmić tego wyjątkowego dnia i złożonych obietnic. 

 

Komentarze

Nikt nie dodał komentarza

Zostaw swój komentarz
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Pazdziernik Listopad Grudzień