Biżuteria Pierścionki Prezenty

Białe złoto a srebro – jak odróżnić?

Złota biżuteria, choć elegancka i ponadczasowa niestety nie pasuje każdemu. Alternatywą są równie popularne dodatki ze srebra lub białego złota, które prezentują się doskonale w przypadku niemalże każdego typu urody. Oba kruszce, chociaż na pierwszy rzut oka są do siebie łudząco podobne, to całkiem inaczej poradzą sobie z upływem czasu. Warto więc wiedzieć, jak odróżnić białe złoto a srebro i który z tych kruszców ostatecznie wybrać.

Jak rozpoznać białe złoto?

Białe złoto jest nazwą handlową, a kruszec ten nie występuje w naturze. Swój wygląd oraz właściwości zawdzięcza połączeniu stopu złota z innymi metalami. Najczęściej z niklem, palladem, srebrem czy cynkiem. W przypadku połączenia złota z palladem i niklem w równych proporcjach nie jest wymagane rodowanie, w pozostałych przypadkach powierzchnię biżuterii pokrywa się rodem, który ma na celu zniwelować żółty połysk i sprawić, że będzie ona przypominać srebro.

O ile wizualnie ciężko jest odróżnić białe złoto od srebra, to niewątpliwie różni się ono trwałością. Jest przede wszystkim odporne na uszkodzenia i zarysowania, ale o tym można przekonać się dopiero po pewnym czasie użytkowania. Na pierwszy rzut oka ciężko jednoznacznie stwierdzić czy chłodna, srebrzystobiała barwa, która jest również cechą srebra, to akurat białe złoto. Próby tego kruszcu mogą natomiast stanowić wskazówkę – najpopularniejsze jest złoto próby 585, a zaraz potem 333 i 750. Oznaczenia białego złota, z jakimi możesz się jeszcze spotkać to próba 375 czy 999.

Jak rozpoznać srebro?

Srebro jest dość miękkim metalem, dlatego w jubilerstwie łączy się je ze stopami innych metali, najczęściej z miedzią. Z jednej strony jej dodatek wpływa na trwałość biżuterii, z drugiej może powodować, że z czasem zacznie ona ciemnieć. Nie jest to jednak problem, jeśli tylko wiesz, jak wyczyścić srebrną biżuterię i robisz to regularnie.

Zatem, jak odróżnić srebro od białego złota? Srebro posiada wysoki współczynnik odbicia światła, dzięki czemu wyjątkowo się błyszczy. Wiele osób wskazuje na to, że srebro jest nieco bardziej matowe i bielsze od białego złota. Najwięcej biżuterii powstaje ze srebra próby 925, gdzie jest 92,5% czystego srebra, a reszta to domieszki innych metali. Można spotkać się również z wyrobami o próbie srebra 800, 830 i 875. Srebro jako dość miękki materiał może niestety ulec zarysowaniom czy uszkodzeniom.

Jak odróżnić białe złoto od srebra?

Istnieje wiele sposobów na to, jak rozpoznać białe złoto domowym sposobem i odróżnić je od srebra. W tym celu należy skupić się na kilku parametrach, które są różne dla obu tych kruszców.

Białe złoto a srebro – różnice

Białe złotoSrebro
Kolorkruszec ten charakteryzuje srebrzystobiała, chłodna barwa, którą wielu specjalistów uważa za bardziej połyskującą niż w przypadku srebra. Niestety nie jest to widoczne gołym okiem i nie da się zweryfikować w domowych warunkach. Pomocny jest w tym przypadku czas, ponieważ z jego upływem białe złoto nie ciemnieje, ewentualnie może nabrać odrobinę złotego połysku i wymagać ponownego rodowaniapodobnie do białego złota ma chłodną, srebrzystobiałą barwę, która może wydawać się nieco bardziej matowa i biała. Po upływie czasu srebro może ciemnieć, co odróżnia je od białego złota. 
Wytrzymałośćjest odporne na zarysowania i uszkodzeniajest dość miękkie, a więc podatne na odkształcenia i zarysowania
Próbaoznaczenia białego złota to 585, 750, 333, 375, 500, 960, 999oznaczenia srebra to 925, 875, 830, 800 
Cenadroższe od srebratańsze od białego złota 

Białe złoto a srebro – różnice, które wpłyną na Twój wybór

Wiesz już jak rozpoznać białe złoto. Od srebra różni się ono m.in. ceną, w związku z czym, jeśli ta mocno Cię ogranicza, wybierz srebrne kolczyki, naszyjniki czy pierścionki. Jest to również doskonały wybór dla tych kobiet, które często eksperymentują z biżuterią i zmieniają ją. Z kolei Panie, którym zależy na trwałości i pragną, aby ich ulubiony naszyjnik czy pierścionek przez lata zachował swój nieskazitelny wygląd, powinny zainwestować w białe złoto. Nie bez powodu ten kruszec jest często wybierany na obrączki. Pamiętaj jednak, że w biżuterii z białego złota może znaleźć się dodatek niklu, a ten należy do silnie uczulających metali.

Nie trzeba martwić się tym, jak sprawdzić białe złoto, kupując w odpowiednich miejscach

Gdy nie masz pewności, czy posiadana przez Ciebie biżuteria wykonana jest ze srebra, czy białego złota, to zawsze możesz poprosić o pomoc specjalistę. Dla wprawnego oka jubilera określenie kruszcu nie będzie stanowić żadnego problemu.

Pamiętaj również o tym, by nie kupować biżuterii z niepewnych źródeł jak na przykład aukcje internetowe. Decydując się na biżuterię od ERgold, zyskujesz pewność co do kruszców, z których jest ona wykonana, a w razie wątpliwości możesz liczyć na pomoc w dokonaniu wyboru.

Zaobserwuj nas 🙂

Możesz również polubić…