Bez kategorii Pierścionki

Jak czyścić złoto? Poznaj nasze sprawdzone sposoby

Złoto to jeden z najcenniejszych kruszców i najbardziej pożądany wśród kobiet, które kochają otaczać się biżuteryjnymi dodatkami. Rzadko kiedy biżuteria, nawet ta najwyższej próby, wykonana jest z czystego złota, wraz z upływem czasu zaczyna śniedzieć. Dodatkowo narażona na różne czynniki zewnętrzne podczas wykonywania codziennych czynności, może pokrywać się mało estetycznym nalotem czy brudem. Z upływem czasu nie wygra nawet odpowiednie jej przechowywanie. Piękny wygląd i połysk złotej biżuterii zachowasz tylko i wyłącznie wtedy, gdy będziesz o nią regularnie dbać. Możesz to zrobić, oddając ją do jubilera, który profesjonalnie wyczyści brudne i zaśniedziałe złoto albo postawić na domowe rozwiązania. Z naszymi sposobami na to, jak i czym czyścić złoto, osiągniesz efekt, jak po czyszczeniu w profesjonalnym salonie jubilerskim. 

Złoto – jak powstają zabrudzenia?

Czyste złoto charakteryzuje jasnożółty kolor i połysk, a jego właściwości sprawiają, że nie utlenia się ono w wodzie i powietrzu. Jednak biżuteria rzadko kiedy wykonana jest z czystego złota. Zazwyczaj zawarte są w niej również stopy miedzi, a te sprawiają, że na Twojej biżuterii może pojawić się szary nalot. Jest to tzw. patyna. Na niekorzyść złotej biżuterii wpływają także warunki atmosferyczne jak promienie słoneczne i wilgoć, ale także stosowane codziennie kosmetyki w tym również perfumy. Codzienne obowiązki i czynności takie jak sprzątanie gotowanie czy nawet kąpiel niestety też nie wpływają korzystnie na wygląd złota. Wszystkie te elementy w ostateczności doprowadzają do tego, że Twój ulubiony pierścionek czy kolczyki ciemnieją, tracą swój blask i nie prezentują się tak estetycznie, jak zaraz po zakupie. 

Domowe sposoby na czyszczenie złota

Czyszczenie złota domowym sposobem nie należy do najtrudniejszych czynności i nie wymaga szczególnych przygotowań i nakładów finansowych. Wszystko to, czym się czyści złoto, najprawdopodobniej znajdziesz w swoich kuchennych szafkach. Kruszec ten wymaga zdecydowanie rzadziej zabiegów pielęgnacyjnych niż srebrna biżuteria. 

Soda oczyszczona:

Zastanawiasz się, jak wyczyścić złoty łańcuszek domowymi sposobami? Rozwiązanie tego problemu jest prostsze, niż Ci się wydaje i jest nim soda oczyszczona. Złoto możesz nią czyścić na dwa sposoby:

  • roztwór sody oczyszczonej – do szklanki z ciepłą wodą wystarczy wsypać stołową łyżkę sody oczyszczonej i do tego roztworu włożyć złote naszyjniki, bransoletki czy pierścionki, które wymagają czyszczenia. Należy wyjąć je po upływie około 20 minut, a w razie potrzeby można je tak trzymać dłużej. Po wyjęciu należy wszystkie przedmioty wyczyścić miękką szczoteczką do zębów a następnie wypolerować. Ten sposób sprawdzi się w przypadku biżuterii z delikatnymi zabrudzeniami;
  • pasta z sody oczyszczonej – w przypadku uporczywych, trudnych do usunięcia zabrudzeń, warto przygotować gęstą papkę z sody oczyszczonej i nałożyć ją na zabrudzoną złotą biżuterię. Tak przygotowaną pastę również trzyma się około 20 minut, po czym należy ją usunąć za pomocą miękkiej szczoteczki i wypolerować.

Pasta do zębów:

Domowe sposoby czyszczenia złota przewidują również użycie pasty do zębów. I o ile w domu możesz nie mieć sody oczyszczonej, tak ten produkt na pewno znajduje się w Twojej łazience. W tym celu należy użyć pasty bez drobinek, które mogłyby doprowadzić do zarysowania biżuterii. Należy również dobrać odpowiednią szczoteczkę – jej włosie powinno być miękkie i niezniszczone. Czyszcząc w ten sposób złoto, należy wykonywać ostrożne ruchy. Jest to jedna z najlepszych odpowiedzi, czym wyczyścić złoty łańcuszek, ponieważ cienkie i długie włókna szczoteczki do zębów dotrą wszędzie tam, gdzie nie uda się to zwykłej ściereczce. Twoje ulubione łańcuszki nie będą wyczyszczone tylko powierzchownie, ale również pomiędzy ciasno umiejscowionymi ogniwami. Niestety nieumiejętne i niezbyt delikatne czyszczenie złota w domu tą metodą, może skończyć się powstaniem rys dlatego, jeśli masz jakiekolwiek obawy, sięgnij po inny sposób. 

Sok z cytryny:

Kolejnym sposobem na to, jak wyczyścić złoty pierścionek i każdy inny dodatek biżuteryjny ze złota, jest użycie soku z cytryny. Możesz tego dokonać, zanurzając zabrudzony przedmiot przez kilkanaście minut w wyciśniętym soku z cytryny lub pocierając jej kawałkiem zabrudzoną biżuterię, a następnie zostawiając ją tak na kilka godzin. Niezależnie, który sposób wybierzesz po całym tym procesie, złota biżuteria powinna być dokładnie opłukana w letniej wodzie. Jeśli nie chcesz używać akurat soku z cytryny, to mamy jeszcze inne propozycje dotyczące tego, czym wyczyścić złoty pierścionek czy kolczyki. Na tej samej zasadzie zadziała kawałek cebuli lub sok z niej, a także ocet jabłkowy.

Płyn do mycia naczyń:

Czym wyczyścić złote kolczyki i inne dodatki ze złota o niewielkim lub średnim stopniu zabrudzenia? W tym przypadku powinien sprawdzić się płyn do mycia naczyń. Wystarczy w tym celu wlać kilka kropli tego detergentu do ciepłej wody i zanurzyć w tej mieszance swoją biżuterię. Po 10-15 minutach można je wyjąć, a następnie przetrzeć miękką szczoteczką i wypolerować delikatną ściereczką. Płyn do mycia naczyń można również zastąpić szarym mydłem, które sprawdzi się przede wszystkim w przypadku niewielkiego zatłuszczenia lub powstania delikatnych nalotów. 

Benzyna lub denaturat:

Benzyna i denaturat nie brzmią jak idealny sposób na to, jak wyczyścić kolczyki i inne elementy biżuterii. Jest to jednak jedna z najczęstszych odpowiedzi na pytanie, czym wyczyścić złoto. Te substancje świetnie usuwają zabrudzenia i odtłuszczają złotą biżuterię. Możesz wykorzystać je na dwa sposoby:

  • zanurz w benzynie/denaturacie złotą biżuterię – możesz zanurzyć w jednej z tych substancji swój ulubiony naszyjnik czy bransoletkę nawet na godzinę. Po wyjęciu wystarczy przepłukać przedmioty i cieszyć się odzyskanym blaskiem;
  • nasącz ściereczkę benzyną/denaturatem – jeśli nie jesteś przekonana do zanurzania na tak długi czas swojej ulubionej złotej biżuterii, możesz wybrać bezpieczniejsze rozwiązanie. Nasącz jedną z tych substancji szmatkę i zacznij delikatnie czyścić nią swoją biżuterię. Po tym procesie opłucz przedmioty. Pamiętaj, że jeśli wybierasz nieodpowiednią szmatkę, możesz nią zarysować swoje ulubione dodatki.

Proszek do pieczenia:

Pewnie doskonale wiesz, że sodą oczyszczoną możesz na co dzień w kuchni zastąpić proszek do pieczenia. A skoro soda jest jednym ze sposobów na to, jak wyczyścić złoto domowym sposobem, to proszek do pieczenia również. Wystarczy w proporcji 1:1 wymieszać go z wodą i po uzyskaniu gęstej papki natrzeć nią swoją biżuterię. Kiedy jest już czysta, wystarczy opłukać ją pod ciepłą wodą i wypolerować.

Jak czyścić białe złoto?

Złota biżuteria to nie tylko ta z żółtego kruszcu, ale także biżuteria z białego złota, która niestety jest podatna na uszkodzenia mechaniczne i bardziej delikatna od swojego klasycznego odpowiednika. Czyszczenie białego złota lepiej pozostawić specjalistom, ponieważ żaden z podanych sposobów nie jest wystarczająco bezpieczny. Dlatego, gdy twoja ulubiona biżuteria z białego złota straci swój olśniewający blask, warto udać się do jubilera i oddać ją do rodowania. Proces ten polega na pokryciu złota warstwą rodu, który to nadaje biżuterii metalicznego koloru i blasku.

Jak wyczyścić złoto z kamieniami?

Jeśli w Twojej szkatułce z biżuterią znajdują się złote pierścionki, kolczyki, bransoletki z kamieniami, to niestety większość podanych domowych sposobów się nie sprawdzi. Perły, cyrkonie, diamenty i inne kamienie  pod wpływem niektórych środków mogłyby odpaść od pierścionka. Ponadto takiej biżuterii nie należy moczyć w wodzie. Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem jest trzymanie czyszczonej biżuterii w ręku i przecieranie jej szmatką nawilżoną samą wodą lub z niewielką ilością mydła, najlepiej szarego. Podczas procesu należy omijać miejsce, w którym ulokowany jest kamień.  

Profesjonalne preparaty

Wiesz już, jak i czym wyczyścić złoto, używając do tego środków powszechnie dostępnych w domu. Chcemy jednak wspomnieć o tym, że na rynku znajdziesz również specjalistyczne preparaty przeznaczone do czyszczenia biżuterii. Są to zazwyczaj płyny, które nie zawierają żadnych składników żrących czy korozyjnych. Ich specjalna formuła niejednokrotnie pozwala usunąć te zabrudzenia, których nie udało się usunąć za pomocą domowych sposobów. Koszty takich środków wahają się pomiędzy 20-40 złotych.  Ponadto na rynku dostępne są niewielkie urządzenia tzw. myjki ultradźwiękowe, za pomocą których również skutecznie usuniesz wszelkie zabrudzenia ze złotej biżuterii. Niezależnie, czy wybierzesz domowe sposoby na to, jak wyczyścić złotą biżuterię, czy postawisz na specjalne preparaty, to niezbędna będzie ściereczka do biżuterii

Jak często czyścić złotą biżuterię?

Zapewne zastanawiasz się również nad tym, jak często powinnaś powtarzać takie zabiegi pielęgnacyjne, aby Twoja biżuteria zawsze lśniła, a jednocześnie nie była zbyt często narażona na działanie różnego rodzaju środków. Wszystko zależy od tego, jak często nosisz poszczególne dodatki i to, z jakiego kruszcu są one wykonane, a dokładnie z jakiej próby złota. Czyszczenie złota powinno się zatem wykonywać raz na kilka miesięcy, a dokładną częstotliwość musisz określić sama na podstawie obserwacji.

Polerowanie złota

Oprócz sposobów na czyszczenie ulubionej biżuterii warto również uzbroić się w informacje na temat tego, jak wypolerować złoto. Jest to bowiem ważny element całego procesu, który zapewni olśniewający wygląd. Polerowanie złota dobrze jest przeprowadzić dwa razy do roku, najlepiej po całym procesie jego czyszczenia. Niezbędna do tego będzie odpowiednia ściereczka jubilerska. Za jej pomocą wystarczy delikatnymi ruchami wypolerować wyczyszczoną wcześniej biżuterię. 

Jak i czym czyścić złoto? Podsumowanie

Jak widzisz, regularna pielęgnacja złota wcale nie musi odbywać się często, być kosztowna i czasochłonna. Wykonywana regularnie zapewnia estetyczny i lśniący wygląd Twoim ulubionym dodatkom. Pamiętaj też, że nie ma odrębnych sposobów na to, jak wyczyścić złoto próby 333, 585 czy 960. Wyjątkiem jest biżuteria z białego złota oraz z kamieniami. Dla pięknego wyglądu dodatków ze złota oprócz regularnej pielęgnacji niezwykle ważne jest ich przechowywanie – najlepiej korzystać ze specjalnych pudełek i szkatułek do biżuterii, które zazwyczaj wyścielone są miękkim materiałem. Jeśli chcesz dodatkowo zadbać o ulubione pierścionki czy bransoletki, ściągaj je podczas domowych prac, takich jak sprzątanie, gotowanie, mycie naczyń, kiedy mogą mieć one do czynienia z różnego rodzaju detergentami. 

Skoro wiesz już, jak i czym wyczyścić złoto, to nie zwlekaj i spraw, by Twoja złota biżuteria odzyskała swój dawny blask!

Zaobserwuj nas 🙂

Możesz również polubić…