Bez kategorii Prezenty

Pierwsze kolczyki dla dziewczynki

Przekłuwanie uszu dzieciom budzi spore kontrowersje. Niektóre mamy decydują się na taki zabieg w okresie niemowlęcym, inne idą do salonu, kiedy dziecko kończy rok, a są i takie, które czekają do momentu, w którym ich pociecha świadomie sama zdecyduje się na taki krok. Jaka by nie była, jest to zawsze indywidualna decyzja rodziców. Najważniejsze jest bowiem odpowiedzialne podejście do tego tematu. Decydując się na wykonanie takiego zabiegu, należy mieć świadomość, jakie kolczyki dla dzieci wybrać, aby były w pełni bezpieczne oraz jak odpowiednio dbać o świeżo przekłute uszy. Mamy nadzieję, że nasz poradnik da Ci odpowiedzi na pytania, kiedy i na jakie kolczyki dla małej dziewczynki się zdecydować.

Kiedy pierwsze kolczyki dla dziecka?

Niestety nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, kiedy kolczyki dla dziecka. Za wykonaniem tego zabiegu w okresie niemowlęcym przemawia fakt, że tak maleńkie dziecko nie będzie pamiętać bólu. Mamy, które stoją po drugiej stronie barykady, twierdzą natomiast, że przekłucie uszu niemowlakowi jest zbyt ryzykowne i zupełnie niepotrzebne. Głównym argumentem jest to, że takie maleństwo większość czasu spędza w pozycji leżącej, kręcąc się, obracając, co może doprowadzić do zaplątania się kolczyka w kocyk lub zaczepienia o prześcieradło. A gdy jakimś cudem kolczyk wypadnie z ucha niemowlaka, istnieje duże prawdopodobieństwo jego połknięcia. Z kolei w przypadku starszych dzieci istnieje ryzyko, że zabieg na pozór świadomy może skończyć się przebiciem tylko jednego ucha. Po zrobieniu jednej dziurki wystraszone dziecko za żadne skarby może nie dać zrobić sobie drugiej. Jedno jest pewne, niezależnie czy mówimy o przekłuciu uszu niemowlakowi czy świadomej dziewczynce, ostateczna decyzja zawsze należy do rodziców.

Jakie pierwsze kolczyki? Czym kierować się przy ich wyborze?

Jeśli zdecydowałaś się przebić uszy swojej córce, to powinnaś wiedzieć, że oprócz starannie przeprowadzonego zabiegu, istotną rolę dla bezpieczeństwa Twojego dziecka odgrywa odpowiednia para kolczyków. Czym się taka charakteryzuje?

Wybierając pierwsze kolczyki dla dziecka, zwróć uwagę na takie elementy jak:

  • materiał, z którego wykonane są kolczyki – pierwsze kolczyki dla dziewczynki powinny być wykonane ze szlachetnego materiału, który minimalizuje ryzyko alergii. Najlepiej więc sprawdzą się złote kolczyki lub te wykonane ze srebra. Możesz zdecydować się na takie, które częściowo pokryte kolorową emalią. Zazwyczaj znajduje się ona w miejscach, które nie mają bezpośredniej styczności z raną, dlatego są bezpieczne.
  • rodzaj zapięcia – zwróć uwagę na kolczyki dla dziewczynki z bezpiecznym zapięciem. Do takich należą przede wszystkim sztyfty, ale również kolczyki z angielskim zapięciem lub zamkniętym biglem. W przypadku niemowląt ze względu na niewielkie rozmiary sprawdzi się sztyft, ale angielskie zapięcie już niekoniecznie. To poleca się starszym dziewczynkom, bo stanowi solidne zabezpieczenie przed zgubieniem kolczyków podczas intensywnych zabaw w szkole czy na podwórku. W przypadku sztyftu warto zwrócić uwagę na długość bolca, ponieważ zbyt długi może się podczas snu wbijać w skórę dziecka.
  • wielkość – im mniejsze, prostsze i bardziej przylegające do ucha kolczyki, tym lepiej. Nie należy dzieciom kupować długich, wiszących modeli. Wszelkie odstające elementy mogą zerwać się podczas zabaw.
  • ciężar – kolczyki muszą być lekkie i wygodne i nie naciągać delikatnego płatka ucha dziecka. Zrezygnuj więc z mocno zdobionych kolczyków, bowiem każdy dodatek będzie bezpośrednio wpływał na ciężar kolczyków.

Jakie kolczyki po przekłuciu uszu?

Bezpośrednio po przekłuciu uszu zakłada się tzw. kolczyki lecznicze. Pod tą nazwą kryją się różnego rodzaju materiały, od stali chirurgicznej, przez bioplast, tytan czy plastik leczniczy po złoto i srebro. Najbezpieczniejsze wydają się te ostatnie kruszce, jednak najczęściej kolczyki srebrne lub złote zawierają w sobie domieszki innych metali, które mogą uczulać. Warto więc w tej sytuacji poszukać produktu z jak najmniejszą możliwą ilością domieszek. Bardzo często kolczyki lecznicze zawarte w kosztach usługi, warto jednak upewnić się, z jakich dokładnie materiałów wykonane proponowane modele.

Pierwsze kolczyki dla dziewczynki – złote, srebrne, kolorowe

Jeżeli Twoja pociecha już jest na tym etapie, że ma swoje wymagania, co do wyglądu swoich kolczyków i chce być posiadaczką kolorowej biżuterii, to najlepszym rozwiązaniem są złote lub srebrne kolczyki, które częściowo pokryte kolorową emalią. Pokrywa ona tylko część kolczyków, dzięki czemu nie ma bezpośredniego kontaktu z delikatną skórą dziecka. Barwne kwiatuszki, zwierzątka czy serduszka to najpopularniejsze motywy wśród młodych dam.

Gdzie przekłuć uszy dla dziecka?

Pierwszym miejscem, które przychodzi na myśl, gdy chcesz przekłuć swojej pociesze uszy, jest salon kosmetyczny. Niestety nie jest to najlepszy wybór. Uszy powinno się zawsze przekłuwać u profesjonalnego piercera, którego najszybciej znajdziesz w studiach tatuażu i piercingu. Jest to specjalista, który wie, w jaki sposób należy przeprowadzić zabieg, aby wykonać dziurkę, nakłuwając ucho, i nie doprowadzić do rozerwania się tkanki, czym niestety kończy się większość wizyt w salonie kosmetycznym. Niemniej jednak żaden szanujący się piercer nie podejmie się przekłucia ucha niemowlakowi i dzieciom poniżej 8. roku życia.

Przekłuwanie uszu u dzieci – Jak wygląda?

Jeżeli do tej pory byłaś przekonana, że najlepszym miejscem do przekłucia uszu Twojej córce będzie salon kosmetyczny, to zapewne wybór przeprowadzenia takiego zabiegu za pomocą pistoletu był dla Ciebie naturalną decyzją. Niestety pistolet, mimo że wydaje się szybką i wygodną formą, nie jest tak bezpieczny i higieniczny, jak igła. Ze względu na posiadane elementy plastikowe nie może być on poddany pełnej sterylizacji. Tym samym stając się siedliskiem dla wszelkich wirusów i bakterii. Bezpieczny zabieg przeprowadzany jest przez doświadczonego piercera za pomocą igły i jednorazowych narzędzi. Za pomocą szczypiec przytrzymuje on ucho i po dezynfekcji przekłuwa jego płatek jednorazową igłą z wenflonem. Następnie igła zostaje usunięta, a w uchu pozostaje rurka, za pomocą której wkładany jest kolczyk. Niektórzy twierdzą, że jest to bezpieczniejszy zabieg i mniej bolesny niż ten wykonany za pomocą pistoletu.

Jak pielęgnować uszy po przekłuciu?

Kolczyki, które zostały umieszczone w uchu Twojego dziecka, nie powinny być wyciągane przez pierwsze 6 tygodni. W przeciwnym razie dziurka może zarosnąć i niezbędne będzie powtórzenie całego procesu. Należy jednak regularnie poruszać i obracać kolczyk w uchu, aby uniknąć powstawania zrostów. W miarę możliwości pilnuj dziecko, aby nie dotykało uszu, co jest praktycznie niemożliwe do osiągnięcia w przypadku niemowlaków. Ważna w tym czasie jest higiena rąk, szczególnie przed zabiegami pielęgnacyjnymi. Na rynku dostępne są również specjalne płyny do przemywania tego typu ran, przyspieszające gojenie się, ale równie dobrze można używać do tego wody utlenionej.

Przez pół roku od zabiegu zalecane noszenie kolczyków sztyftów. Dopiero po tym czasie można zamienić na kolczyki z innym zapięciem na przykład angielskim lub typu bigiel. Ponadto przez pierwsze tygodnie, zrezygnować należy z kąpieli w basenie czy morzu, a także ograniczyć czas kąpieli w wannie.

Pierwsze kolczyki po przekłuciu

Wiesz już, jakie kolczyki dla małej dziewczynki wybrać i gdzie wykonać zabieg przekłuwania uszu, aby był w pełni bezpieczny. Niezależnie, czy jesteś mamą niemowlaka, dwuletniej czy ośmioletniej dziewczynki, to ostateczna decyzja na pewno wiąże się dla Ciebie z dużymi emocjami. Najważniejsze jest to, aby decyzja nie była podyktowana aktualną modą czy opiniami innych mam. Natomiast, kiedy decyzja jest podjęta, zadbaj o piękne złote kolczyki dla dzieci, kierując się naszymi wskazówkami przy wyborze.

Zaobserwuj nas 🙂

Możesz również polubić…