Filtruj według
Cena
Materiał
Próba
Kamień
Filtruj

Obrączki ślubne

Obrączki ślubne to wykonane ze złota pierścienie, które nosi się na palcu serdecznym prawej lub lewej ręki. Zakładane w dniu ślubu przez małżonków, mają symbolizować wieczną miłość, wierność i przywiązanie. W ERgold przykładamy ogromną wagę do wielowiekowej tradycji zaślubin, dlatego oddajemy w Wasze ręce złote obrączki, które będą Wam towarzyszyć przez całe życie. Wykonane ze szlachetnych kruszców, z personalizowanym grawerem, przypominają o tym, co najważniejsze. Zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz obrączki z białego, żółtego lub różowego złota, które staną się symbolem Waszego uczucia.


Co to jest obrączka?

Obrączka ślubna – wykonany ze złota lub innego szlachetnego metalu pierścień. W klasycznej formie bez oczka i często grawerowany. Zakładany w dniu ślubu przez małżonków, najczęściej na palec serdeczny prawej dłoni, jest symbolem miłości i wierności małżeńskiej. Dziś oprócz wymiaru symbolicznego obrączki mają także wymiar estetyczny, dlatego w ofercie ślubnych obrączek pojawia się coraz więcej fantazyjnych wzorów wzbogaconych w kamienie.

Historia obrączki ślubnej

Historia obrączki ślubnej sięga czasów starożytnego Egiptu. Mimo że surowiec, z którego była wykonywana, ulegał zmianom – na początku były to obrączki proste wykonane z roślin czy skór, wyparte później przez trwalsze materiały jak kość słoniowa czy metale – to jednak symbolika od początku była taka sama. Okrągły kształt obrączki, w której nie ma początku ani końca był i nadal jest symbolem niekończącej się miłości. W prawie kanonicznym złote obrączki uznane zostały przez kościół katolicki dopiero w XIII wieku i od tego czasu wręczenie obrączki małżonce, stało się elementem ślubnej ceremonii. Co ważne, aż do czasów I wojny światowej obrączki nosiły tylko i wyłącznie kobiety – gdy mąż wyruszał na wojnę, żona łamała swoją obrączkę na pół i każdy z małżonków zabierał ze sobą swoją część. Nie zawsze i nie wszędzie obrączki były noszone tak jak dzisiaj w Polsce, na serdecznym palcu prawej dłoni. Wcześniej ozdabiały one serdeczny palec lewej dłoni, bowiem głęboko wierzono w to, że jest on połączony żyłą bezpośrednio z sercem. Stąd też określenie „żyła miłości”. 

Jaki kolor obrączki?

Warto wiedzieć, że złoto jako kruszec jest jedyne w swoim rodzaju i charakteryzuje się żółtym błyszczącym kolorem. Pozostałe kolory obrączek dostępne na rynku uzyskuje się poprzez dodanie do złota domieszek np. ligury, a określenie „obrączki z białego złota” czy „różowe złoto” to tylko nazwy handlowe.

Obrączki ślubne klasyczne z żółtego złota 

Jeśli stawiasz na obrączki złote klasyczne, warto podjąć decyzję, jaką próbę złota wybrać. Oznacza ona ilość czystego kruszcu na 1000 g stopu. Na rynku dostępne są obrączki o próbie:

  • 333 (8 karatów),
  • 585 (14 karatów),
  • 750 (18 karatów). 

Spośród trzech wymienionych to 18-karatowe pierścionki będą charakteryzowały się najładniejszym odcieniem złotego koloru. Niestety złoto jest dość miękkim metalem, dlatego będą podatne na ścieranie się oraz odkształcenia. Będą również najdroższe. Natomiast 14-karatowe obrączki weselne to kompromis pomiędzy wytrzymałością a estetyką. Zachowują piękny żółty odcień, a przy tym są trwałe. Atutem są ceny obrączek 14-karatowych. Mogą być nawet o jedną trzecią niższe niż 18-karatowych. Jest to najczęściej wybierana próba, dlatego wszystkie pierścionki ślubne dostępne w ofercie ERgold mają próbę 585. Czasem dostać można również piękne obrączki ślubne o próbie 333, jednak te ze względu na małą ilość złota w stosunku do innych domieszek mogą z czasem stracić swój blask, a dodatkowo u osób wrażliwych wywołać reakcje alergiczne.

To właśnie w kolorze żółtego złota w sklepach jubilerskich występują najczęściej wzorniki obrączek. Powodem jest ich popularność. Jeśli jednak podoba Ci się dany model, ale stawiasz na coś bardziej oryginalnego, wybierz inne obrączki (białe złoto lub mieszane), a sklep ERgold wykona dla Ciebie każdy model w wybranym przez Ciebie kolorze.

Obrączki z białego złota 

Białe złoto uzyskuje się w wyniku dodania do złota ligury. Charakteryzuje się ono słomkowo-złotym odcieniem. Natomiast aby otrzymać srebrzysto-biały odcień obrączki, należy pokryć ją rodem – metalem należącym do grupy platynowców. Przy wyborze obrączki z białego złota musisz pamiętać, że rodowa powłoka z czasem może się ścierać. Jeśli pod nią będzie białe złoto, to proces ten będzie postępował wolniej. Jest też możliwość po pewnym czasie na życzenie klienta ponownego naniesienia tego metalu na obrączkę.

Obrączki ze złota różowego

Różowe złoto uzyskuje się podobnie jak białe, poprzez dodanie do złota domieszki, w tym przypadku miedzi. Im mniej domieszek, tym samym uzyskany kolor będzie delikatniejszy. Zastosowanie miedzi powoduje również, że obrączki zyskują na wytrzymałości. Ciepły odcień sprawia, że obrączka staje się dyskretną biżuterią i skomponuje się z naszyjnikami, pierścionkami czy kolczykami w innych kolorach. Jeśli nie możesz się zdecydować na jeden kolor obrączki – mieszane złoto jest rozwiązaniem dla Ciebie.

Obrączki ślubne - mieszane złoto (dwukolorowe)

Dwukolorowe obrączki ślubne to coraz popularniejsze rozwiązanie. Przemawiają za nim nie tylko względy estetyczne, ale również praktyczne – połączenie żółtego złota z białym sprawi, że obrączka będzie pasowała do naszyjników czy kolczyków w każdym kolorze. Poza tym łączenie różnych kolorów pozwala uzyskać rozmaite finezyjne kształty i wzory, czyniąc z klasycznej obrączki niezwykle oryginalną biżuterię o ogromnej wartości sentymentalnej . Wybierając jednak taki rodzaj obrączki, należy się liczyć z tym, że w razie potrzeby może być problem ze zmianą rozmiarów obrączek. Czasem zdarza się, że łączenie kolorów nie pozwala na to lub pozwala, ale w dużo mniejszym zakresie niż w przypadku jednolitych obrączek. Ważny jest również sposób, w jaki zostały połączone elementy obrączki. Wzór można uzyskać poprzez tradycyjną metodę, jaką jest lutowanie lub z użyciem najnowszych technologii, czyli poprzez metodę zgrzewania dyfuzyjnego, która jest o wiele bardziej precyzyjna niż lutowanie.

Jak dobrać rozmiar obrączki?

Obrączka będzie Ci towarzyszyć codziennie już do końca życia, dlatego tak ważne jest jej idealnie dopasowanie. Odpowiednio dobrana powinna przechodzić przez staw palca, dając lekki opór i dość swobodnie spoczywać u jego nasady. Przed zakupem obrączek najlepiej jest mierzyć palce kilka, a nawet kilkanaście razy, ponieważ wiele czynników będzie miało wpływ na te pomiary. Dobierając rozmiar obrączki, weź pod uwagę kilka rzeczy:

  • latem, przy wysokich temperaturach dłonie mogą być bardziej opuchnięte niż zimą – warto więc wziąć to pod uwagę podczas pomiarów i w chłodniejszych miesiącach uwzględnić nieco luzu, tak by latem nie okazało się, że Twoja obrączka jest za mała. Optymalna temperatura do zrobienia pomiaru to między 10 a 20 stopni Celsjusza;
  • wiele sytuacji może spowodować zatrzymanie wody w organizmie, a tym samym sprawić, że Twoje palce będą grubsze – do takich sytuacji należy zaliczyć stres, nadciśnienie czy ciążę;
  • wysiłek fizyczny powoduje opuchnięcie palców – po intensywnym treningu nie dokonuj pomiarów;
  • ciśnienie atmosferyczne może prowadzić do opuchnięcia palców – kiedy jest niskie, to ciało może wykazywać tendencję do puchnięcia;
  • pora dnia również ma znaczenie – rano po wstaniu z łóżka palce będą szczuplejsze niż wieczorem po intensywnym dniu, wtedy mają prawo być lekko opuchnięte i to jest najlepszy czas na pomiar;
  • na rynku dostępne są specjalne miarki jubilerskie, za pomocą których precyzyjnie możesz określić rozmiar swojego palca;
  • twój rozmiar może wypaść pomiędzy dwoma rozmiarami – wybierz wtedy większy;
  • przy obrączkach szerokich należy zamówić taką o pół rozmiaru większą. 

Warto również pomyśleć o przyszłości i na etapie wyboru obrączki na ślub dowiedzieć się, czy w miejscu zakupu istnieje możliwość korekty rozmiaru i jaki jest jej koszt. Wybierając wzory, warto też dowiedzieć się, czy w ich przypadku będzie możliwa taka korekta, bowiem niektóre łączenia kolorów czy kamienie to uniemożliwiają. Wtedy konieczna jest całkowita wymiana obrączki.

Jaka szerokość obrączki?

Szerokość obrączki to głównie kwestia osobistych preferencji. Warto jednak wspomnieć o kilku ważnych aspektach. Na rynku dostępne są obrączki złote ślubne o szerokości od 3 do 9 mm, przy czym do szerokich zalicza się te powyżej 6 mm. Najczęściej wybierane modele to te o szerokości od 3 do 6 mm i to właśnie takie znajdują się w ofercie ERgold. Obrączki ślubne szerokie nie będą wyglądały dobrze w przypadku osób szczupłych o drobnej budowie ciała i niewielkich dłoniach, dlatego najczęściej wybierane są przez mężczyzn. Ich zaletą niewątpliwie jest wytrzymałość. Wąskie obrączki będą z kolei lżejsze, dzięki czemu wygodniejsze podczas noszenia, a także tańsze.

Metody zdobienia obrączek

Wykończenie obrączek stanowi dopełnienia całości. Do wyboru masz:

  • klasyczne obrączki złote polerowane,
  • złote obrączki ślubne matowane,
  • ślubne obrączki diamentowane. 

Tradycjonaliści stawiają raczej na polerowane złote obrączki i ponadczasowość, jaką oferują. Ich powierzchnia jest lśniąca i błyszcząca. Istnieje błędne przekonanie, że te obrączki są również trwalsze. Niezależnie od tego czy wybierzesz polerowaną czy matową, musisz się liczyć z tym, że każda powierzchnia po pewnym czasie traci swój urok i tak polerowane zmatowieją, a matowe zaczną błyszczeć. Na szczęście istnieje możliwość renowacji obrączek i każda z nich może odzyskać swój dawny blask. Co do obrączek matowych to istnieje kilka rodzajów. Najpopularniejsze z nich to piaskowane, charakteryzujące się jednolitą powierzchnią i równomiernym matem czy posiadające porysowania satynowane obrączki ślubne – wzór w tym przypadku może przebiegać wzdłuż lub w poprzek obrączki. Ci, którzy stawiają na oryginalny wygląd, mogą zastanowić się nad zakupem finezyjnej diamentowanej obrączki. Wzory na nich powstają za pomocą narzędzi i noży diamentowych. Niezależnie, jakie wykończenie przypadnie Ci do gustu, pamiętaj, że każda z tych obrączek będzie wymagała odpowiedniej pielęgnacji.

Cyrkonia czy diament – jaki kamień osadzić w obrączce?

Klasyczne, proste obrączki – wzór ten nie każdemu przypadnie do gustu. Alternatywą są obrączki przyozdobione kamieniami – najczęściej cyrkoniami lub diamentami. Oczywiście od tego, którą opcję wybierzesz, będzie zależała cena obrączek. Obrączki z diamentami będą dużo droższe, jednak za ich wyborem przemawia trwałość. Naturalne kamienie, do jakich można zaliczyć diamenty, są praktycznie niezniszczalne, a zarysować je można tylko i wyłącznie drugim diamentem. Przy ich zakupie należy zwrócić uwagę na masę samego kamienia, która wyrażana jest w karatach – 1 karat odpowiada wartości 0,2 grama. Tanie obrączki ślubne będą wzbogacone o niskobudżetową alternatywę, czyli Propozycja tekstów dla serwisu ergold.pl Data dokumentu: 2021-09-28 syntetyczne cyrkonie. Niestety są dużo bardziej podatne na zarysowania i zniszczenia, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia troska o te kamienie. Co istotne, jeśli wybierasz złote obrączki z kamieniami, to musisz liczyć się z tym, że nie możesz zmienić ich rozmiarów. Kamienie to uniemożliwiają. Jakakolwiek ingerencja w obrączkę z kamieniem będzie wymagała wykonania jej od nowa. Wybierz obrączki ślubne z diamentami lub cyrkoniami z bogatej oferty ERgold, a my dopasujemy je tak, abyś nie musiał obawiać się o korekty.

Profil obrączek

Profil zewnętrzny obrączki to kształt, jaki przyjmuje ona w przekroju poziomym. Odpowiednie wyprofilowanie zapewnia komfort w codziennym użytkowaniu i zapobiega skaleczeniom palców o wewnętrzną krawędź obrączki. Wyróżnia się:

  • profil zaokrąglony – klasyczny, najpopularniejszy, nadający zewnętrznej części obrączki zaokrąglony kształt;  
  • profil wklęsły – posiada lekko wklęsłą część zewnętrzną oraz ścięte krawędzie, jest nieco cieńsza niż klasyczna obrączka złota o zaokrąglonym profilu. Jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają tendencję do puchnięcia palców;
  • profil płaski – spłaszczający zewnętrzną część obrączki;
  • profil płaski, fazowany – posiada płaską część zewnętrzną i ścięte krawędzie, dzięki czemu wygląda nieco subtelniej i ułatwia dopasowanie obrączki do pierścionka zaręczynowego. 

W obrączkach można spotkać się również z wewnętrznym profilem soczewkowym, który spowoduje, że masa danych obrączek będzie nieco niższa niż ich odpowiedników bez wewnętrznego profilu soczewkowego. Brak tego profilu nie sprawia, że złota obrączka jest gorszej jakości, może ewentualnie wpłynąć na wygodę noszenia i zakładania.

Złote obrączki z grawerem

Obrączki ślubne złote możesz wzbogacić dodatkowo o grawer, który uczyni je jeszcze bardziej wyjątkowymi. Grawer może zostać wykonany zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie obrączki. Decyzja co do jego treści, podobnie jak sama obrączka, pozostanie z Tobą na całe życie. Niektórzy decydują się wygrawerować datę ślubu, a inni inicjały lub imię małżonka. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem co do treści jest powierzchnia, na której grawerujemy. Zmieści się tam krótki cytat, tytuł Waszej wspólnej ulubionej piosenki lub po prostu wyznanie miłości. Niezależnie co wybierzesz, grawer to koszt jedynie kilkudziesięciu złotych.

Kiedy kupić obrączki ślubne?

W ferworze przygotowań do ślubu ważny element stanowi zakup obrączek. Ma to być przyjemność, dlatego nie wolno odkładać tego na ostatnią chwilę. Jest też kilka bardzo ważnych powodów, dla których warto zabrać się za to z odpowiednim wyprzedzeniem. Rzadko zdarza się, że przyszli małżonkowie kupują gotowe dostępne w sklepie modele. Zazwyczaj te dostępne od ręki to klasyczne i proste fasony. Termin realizacji takiego zamówienia jest zależny od sklepu, ale zazwyczaj wynosi od 3 do 4 tygodni. Kolejnym powodem jest to, że nawet jeśli zamówienie zostanie zrealizowane szybko, to wybrane obrączki mogą nie spełnić wymagań lub mogą okazać się za małe – wtedy potrzeba dodatkowego czasu na korektę, a w przypadku obrączek mieszanych lub z kamieniami na zrobienie ich od nowa. Dlatego bezpiecznie będzie, jeśli wybór obrączek zaplanujesz na dwa, a nawet trzy miesiące przed ślubem.

Czy obrączki ślubne muszą być takie same?

Przez lata istniało przeświadczenie, że mąż i żona muszą mieć identyczne obrączki ślubne. W rzeczywistości jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, aby obrączka każdego z małżonków była inna, dopasowana do indywidualnych gustów. Taki trend zauważyły już zresztą sklepy jubilerskie, które wprowadzają do oferty komplety, w których damska obrączka różni się od męskiej z czysto praktycznych pobudek. Przede wszystkim wąska, subtelna obrączka nie będzie wyglądała dobrze na masywnych męskich dłoniach, zaś szeroka, na drobnych kobiecych palcach. W dodatku kobiety zazwyczaj celują w bardziej zdobne elementy jak np. dodatek w postaci kamienia lub kamieni. Takie komplety wykonane są zazwyczaj z tego samego metalu i charakteryzuje je podobny motyw, różnią się zazwyczaj szerokością oraz ewentualnymi dodatkami.

Złote obrączki ślubne – cena

Ile kosztują obrączki ślubne? Ceny zależą w tym przypadku od bardzo wielu czynników. Na rynku dostaniesz bez problemu tanie złote obrączki, które będą charakteryzowały się niską próbą złota w stosunku do wysokiej zawartości innych kruszców. Jest to świetne rozwiązanie dla przyszłych małżonków, którzy mają ograniczony budżet. Wystarczy odpowiednio dbać o takie obrączki, a posłużą równie długo co droższe modele. Rodzajów obrączek jest tak wiele, że na pewno znajdziesz kompromis pomiędzy ceną a jakością.

Złote obrączki – ceny zależą od: 

  • kruszcu, z którego wykonana jest obrączka (złoto, srebro);
  • wysokości próby – procentowy stosunek danego kruszcu do użytych domieszek metali;
  • zdobienia obrączki – finezyjne wzory obrączek ślubnych lub dodatkowy kamień to koszty wyższe nawet o kilkaset złotych; 
  • łączenia metali – ta opcja podwyższy cenę, ponieważ wymaga od jubilera dodatkowej pracy; 
  • rozmiaru i wagi – im większa waga i rozmiar, tym więcej materiału, a co za tym idzie wyższa cena obrączki. Tanie będą zatem te najmniejsze i najwęższe modele; 
  • grawera – jeśli chcesz wzbogacić obrączkę o grawer, musisz liczyć się z wydaniem kilkudziesięciu złotych więcej za jedną obrączkę; 
  • renomy zakładu jubilerskiego.

Tanie obrączki złote kupisz już za około 900-1200 złotych. Musisz się liczyć jednak z tym, że będą to klasyczne modele bez zdobień. Jeśli zależy Ci na ciekawym wzorze lub pragniesz kupić wysadzane kamieniami złote obrączki cena, jaką będziesz musiał zapłacić to około 3000-3500 złotych, a jeśli zadowoli Cię jeden kamień, to będzie to około 1500-2000 złotych. Proste obrączki ślubne z mieszanego złota zaczynają się od około 2000 złotych. Równie dobrze możesz przeznaczyć na obrączki ślubne nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, będą to już wtedy obrączki z platyny, wysadzane kamieniami.

Gdzie kupić piękne obrączki ślubne? Sklep internetowy ERgold

Obrączki to nieodłączny element ślubnej tradycji. W ERgold rozumiemy, jak trudno jest wybrać przedmiot, który będzie z Tobą na całe życie, dlatego sztab specjalistów pomoże Ci podjąć właściwą decyzję. Jako sklep internetowy mamy tę przewagę nad stacjonarnymi placówkami, że możemy pozwolić sobie na niższe ceny i większy wybór produktów. W ofercie mamy obrączki z białego złota, różowego złota, zdobione kamieniami czy dwukolorowe. Jeżeli chcesz kupić obrączki złote tanio, to dobrze trafiłeś. Jako producent, a nie tylko i wyłącznie dystrybutor produktów jubilerskich, jesteśmy w stanie kontrolować wyrób wybranych przez Ciebie obrączek na każdym etapie ich powstawania, dzięki czemu oprócz niskiej ceny masz gwarancję wysokiej jakości. Wybierając obrączki ślubne – wzory, kolory, kamienie dopasowujesz do swoich gustów. Zrealizujemy każde, nawet najbardziej wymagające zamówienie i uczynimy ten dzień jeszcze bardziej wyjątkowym. Zamów obrączki, które Ci się spodobały i w razie potrzeby skorzystaj z możliwości darmowej zmiany rozmiaru.