Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Jak czyścić biżuterię?

person Autor:  ERgold list W:  Główna Zamieszczono:  Komentarze Komentarze:  0 favorite Wyświetlenia:  943

W miarę upływu czasu biżuteria wykonana z metali szlachetnych tj. złoto i srebro ulega efektowi starzenia się. Powierzchnia wyrobów jubilerskich pokrywa się ciemnym lub zielonym nalotem. Pojawiają się przebarwienia żółte, brązowe, czerwone i miedziane. Oprócz tego pojawiają się trudne do usunięcia zabrudzenia, a kamienie wydają się matowe i pozbawione blasku. Najczęściej dzieje się to  za sprawą osadzania się tlenków żelaza na naszej biżuterii.

Nie pomaga w tym bliska styczność z miedzią, brązem i mosiądzem. Wpływ na taki proces ma efekt korozji atmosferycznej w mniejszym lub większym stopniu. Biżuteria wykonana ze srebra ciemnieje dość szybko z powodu wysokiego stężenia tlenku siarki w powietrzu. Ciemnienie srebra jest procesem naturalnym, tak tez jest w przypadku złota o niższej próbie 333 i 375. Proces ten nie wpływa i nie określa złej jakości produktu.

Negatywny wpływ na wygląd naszej biżuterii ma nieodpowiednia forma przechowywania i użytkowania. Pamiętać należy, aby wyroby jubilerskie przechowywać z dala od źródła wilgoci, ostrego światła i powietrza. Rekomendować można zachowanie oryginalnych opakowań, używanie specjalistycznych kuferków z przedziałkami, miękko wyłożonych szkatułek. Dobrym rozwiązaniem jest trzymanie biżuterii w oddzielnych woreczkach strunowych lub materiałowych.  Nie należy naszych skarbów ze złota i srebra trzymać blisko siebie. Szczególnie biżuteria z kamieniami powinna być posegregowana, aby nie narażać jej na zarysowania i matowienie. Zwrócić uwagę należy na sposób przechowywania łańcuszków, naszyjników, bransoletek i wiszących kolczyków. Wspomniane wyroby powinny być separowane oddzielnie od siebie w pojedynczych opakowaniach lub woreczkach ze względu na możliwość splątania się i w efekcie uszkodzenie mechaniczne.  Także łatwo  o uszkodzenia mechaniczne w przypadku biżuterii dmuchanej. Jest ona wykonana w taki sposób, iż w środku jest pusta i przez to dość delikatna i cienka. Dlatego najlepiej przeznaczyć ją do noszenia okazjonalnego, a przechowywać oddzielnie od wszystkiego nie narażając na zgniecenia. Naprawa takiej biżuterii czasem jest niemożliwa i nieopłacalna.

Najlepszym miejscem dla naszych błyskotek powinno być pomieszczenie suche np. garderoba lub sypialnia. Odradzamy łazienkę, gdzie panuje duża wilgotność.

Zanim udzielimy kilku prostych i sprawdzonych rad odnośnie czyszczenia i konserwacji biżuterii w warunkach domowych podpowiemy ,iż nie powinno się narażać kontaktu wyrobów z produktami chemicznymi  ,kosmetykami, woda basenową , wodą morską. Dlatego należy uważać na biżuterię przy takich czynnościach jak sprzątanie, uprawianie sportu ,gotowanie, a nawet spanie(łatwo wtedy o uszkodzenie mechaniczne). W sytuacjach codziennych zajęć proponujemy noszenie wygodnej, delikatnej biżuterii LINK. W przypadku uprawiania sportu zachęcamy do biżuterii bardzo prostej i komfortowej w noszeniu, a jednocześnie takiej, która będzie miała najmniejszą możliwość kontaktu z naszym potem (niewłaściwe Ph skóry może powodować przebarwienia metali szlachetnych).

Przed przystąpieniem do czyszczenia dokładnie obejrzyjmy nasze wyroby. Jeśli mamy do czynienia z wyrobami oksydowanymi (oksydacja to efekt dekoracyjnego postarzania biżuterii) musimy zachować szczególną ostrożność lub oddać biżuterię do fachowego czyszczenia w zakładzie jubilerskim. Bardzo ostrożnie należy obchodzić się z biżuterią wykonaną ze srebra pozłacanego. Grubość złotej warstwy mierzona w mikronach łatwo może ulec wytarciu, a efektem jest prześwitywanie srebrnego koloru.

 

Najpopularniejsze domowe sposoby czyszczenia biżuterii.

  • Bardzo często do czyszczenia wyrobów jubilerskich wykorzystuje się szczoteczkę i pastę do zębów. Należy jednak pamiętać, żeby szczoteczka miała dość miękkie włosie (najlepiej wykorzystać szczoteczkę dziecięcą). Dzięki dość delikatnej strukturze szczoteczki unikniemy zarysowań i matowienia. Możemy wykorzystać do tego pastę do zębów lub mleczko do czyszczenia rozcieńczone wodą. Pamiętajmy jednak, aby pasta nie była wybielająca i nie zawierała sodu, ponieważ moglibyśmy spowodować ewentualne reakcje z metalem w postaci przebarwień.
  • Do mycia i czyszczenia biżuterii wykorzystuje się roztwór ciepłej wody z mydłem lub płynem do mycia naczyń, odrobina octu lub soku cytrynowego. Każdorazowo po myciu należy wszystko spłukać i dokładnie wysuszyć. Biżuterię można przetrzeć spirytusem lub wódką, następnie spłukać i wypolerować miękką szmatką (najlepiej z flaneli lub bawełnianą). Dostępne są też specjalistyczne ściereczki (szmatki) do czyszczenia biżuterii. Produkt taki nasączony jest specjalnym preparatem, dzięki któremu złoto i srebro uzyskuje pierwotny lustrzany blask. Szmatek czyszczących nie należy prać, ponieważ stracą swoje właściwości nabłyszczające.
  • Pociemniałe srebro z nalotem wyczyścimy bardzo popularnym domowym sposobem. Potrzebujemy do tego 200 ml ciepłej wody 2 łyżki sody oczyszczonej 2 łyżki soli kuchennej. Plastikowy lub ceramiczny pojemnik wykładamy folią aluminiową po dnie i wlewamy przygotowany roztwór. Biżuterię w takiej kąpieli trzymamy od 15 do 30 minut. Następnie płuczemy i osuszamy ,lekko przecieramy miękką szmatką polerującą. Dzięki takiej kąpieli uzyskamy na nowo świeży wygląd i kolor.

Większą trudność sprawi nam czyszczenie i renowacja biżuterii z kamieniami.

  • Dobrym sposobem na odświeżenie pereł jest namoczenie ich w mleku na całą dobę. Następnie należy je wypłukać i wytrzeć delikatnym materiałem. Wszystkie kamienie półszlachetne możemy nacierać delikatnie oliwką. Rubiny, Szmaragdy i Szafiry możemy odświeżyć za pomocą przetarcia spirytusem lub wódką oraz woda z mydłem.
  • Turkusy i korale należy czyścić wyjątkowo delikatnie z użyciem ciepłej wody z małą ilością sody oczyszczonej. Opale pozwolą sobie tylko na przetarcie szmatką.

PAMIĘTAJ!

Bardzo ostrożnie należy czyścić każdą biżuterię w której znajdują się kamienie wklejone, a nie zakute. W takiej sytuacji należy przetrzeć wyroby szmatką lub oddać je do czyszczenia w fachowe ręce. Biżuterię z dużą ilością kamieni, bardzo wartościową i najbardziej przez nas ulubioną zalecamy także oddać do profesjonalnego, ale jakże dużo bardziej bezpiecznego procesu czyszczenia.

Profesjonalną ściereczkę do czyszczenia biżuterii możesz zakupić tutaj.

Na koniec dodamy, iż dostępne są profesjonalne płyny do czyszczenia biżuterii złotej i srebrnej, szmatki polerujące, a także mini urządzenia zwane myjkami ultradźwiękowymi.

Odpowiednia pielęgnacja, konserwacja i spełnione warunki przechowywania pozwolą nam cieszyć się blaskiem naszej biżuterii przez długie lata.

Komentarze

Nikt nie dodał komentarza

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Pazdziernik Listopad Grudzień